Záznam diskusie: Sociálna a environmentálna spravodlivosť v Európskej únii. Kto ju zaplatí?



Prvého mája sme si pripomenuli 20. výročie vstupu  SR do Európskej únie. Počas týchto 20 rokov prechádzala EÚ mnohými krízami. Ich redistribučné účinky na európsku spoločnosť  členské štáty dostatočne nezvládli. Sme svedkami, že napríklad top päť najbohatších ľudí v EÚ za posledné tri roky zbohatlo o 76% a  spolu teraz vlastní majetok v rozsahu 429 miliárd eur. Odhaduje sa, že zarábali tempom v priemere 5,7 milióna eur za hodinu. Ich bohatstvo je však zdaňované oveľa menej ako je daňové zaťaženie zamestnancov.

V najbližších rokoch bude treba financovať náklady trojitej transformácie: zelenej, digitálnej a sociálnej, ktorou členské štáty EÚ musia prejsť. Aké nové zdroje by sa mohli získať a na aké konkrétne politiky by sa mohli použiť? Čo v tomto smere navrhuje európska občianska iniciatíva „Tax the rich – Zdaňme najbohatších?“


Program:


Otvorenie: Brigita Schmögnerová, prezidentka Progresívneho fóra

Hlavný prejav: László Andor, generálny tajomník, FEPS

Panelová diskusia:
• László ANDOR, FEPS
• Daniel GERBERY, Katedra sociológie
• Radovan GEIST, EURACTIV.sk
• Brigita SCHMÖGNEROVÁ, Proforum

Otázky a odpovede

Moderátor: Robert ŽANONY, Friedrich-Ebert-Stiftung

Debata sa konala deň po 20. oslavách vstupu Slovenska do Európskej únie a mesiac pred eurovoľbami. Tieto dva dátumy poznačili diskusiu a úzko prepojili projekt Tax the Rich s doterajšími kľúčovými úspechmi EÚ as budúcimi výzvami európskej integrácie.
Panelisti sa pokúsili formulovať svoje názory na zložité otázky, ako napríklad:
1. Prečo napriek tvrdým faktom o rastúcej nerovnosti a stagnácii stredných vrstiev, napriek konsenzu o jej nebezpečenstvách pre demokraciu a udržateľnú prosperitu, napriek potrebe obrovských investícií do zelenej transformácie, prečo je spravodlivé zdaňovanie superbohatých mimo hlavnej politickej diskusie?
2. Nedávna kríza mala vplyv na sociálno-ekonomickú súdržnosť, rozdelenie príjmov a bohatstva. Väčšina obyvateľstva schudobnela, najlepšie zarábajúci takmer zdvojnásobili svoje bohatstvo. Čo sa pokazilo, čo sa v posledných krízach urobilo relatívne správne, čo sa musí zmeniť?
3. Ako vytlačiť mainstreamových politikov z pohodlnejšej kultúrno-vojnovej politiky späť do tvrdšieho boja o prerozdeľovanie, kde sú oponenti oveľa silnejší a možnosti a manévrovací priestor národnej politiky obmedzenejší?

4. Potrebujeme globálnu koordináciu v boji proti nerovnosti?
5. Existuje obava, že v nadchádzajúcich voľbách bude Zelená dohoda zamietnutá. Uvedomili si európske inštitúcie konečne, že bez skutočne sociálne vyváženého zeleného prechodu nebude žiadny zelený prechod?
6. Čo by ste navrhli novej Komisii, ako by mala vyzerať sociálne vyvážená zelená transformácia? Aké sú jeho hlavné piliere a opatrenia?

Obavy vyjadrené v diskusii zahŕňali posun ku krajnej pravici v nadchádzajúcich voľbách, ktoré by čiastočne zmenili politickú mapu EÚ. Jedným z neželaných dôsledkov by mohla byť hlboká zmena priorít budúceho EP a Komisie zo Zelenej agendy na obranu a konkurencieschopnosť na úkor zmeny klímy a sociálnej súdržnosti.
Zatiaľ čo zdaňovanie (okrem nepriamych daní) je výsadou národných vlád, európska občianska iniciatíva Tax the Rich by mohla nielen prinútiť Komisiu, aby dôrazne odporučila vládam zdaniť bohatstvo superbohatých, ale aj iniciovať diskusiu o dani z majetku na európskej úrovni. Ako pripomenul L. Andor, existuje pozitívny príklad, ktorý by bol pred desiatimi rokmi nemysliteľný: globálna minimálna daň.
Časť diskusie týkajúca sa otázok a odpovedí vyvolala množstvo otázok – niektoré z nich sú technickejšie, napríklad ako definovať a merať bohatstvo, iné sú viac politické, napríklad ako mobilizovať ďalšie zdroje na financovanie zeleného prechodu, ako sú dôchodkové fondy. Slovenské dôchodkové fondy- neinvestujú do reálnej ekonomiky.
Hlavným cieľom, ako ho chápe diskusia, je dosiahnuť pokrok v ekologickej transformácii sociálne prijateľným spôsobom. (Najvýznamnejším regionálnym projektom na Slovensku je transformácia regiónu Horná Nitra, ktorý bol závislý od výroby elektriny z ťažby uhlia v regióne. Financovanie zabezpečuje Fond spravodlivej transformácie.)

Záver:
Diskusia sa považovala za produktívnu pri zvyšovaní povedomia o programe ekologickej transformácie a zdanení bohatých s cieľom prispieť k zníženiu nákladov na prechod. Videozáznam z diskusie s odkazom na ECI zdaniť bohatých a s odkazom na podpísanie Iniciatívy bude distribuovaný prostredníctvom organizátorov. V krátkom čase uvidíme, do akej miery bola účinná pri mobilizácii podpisov. Pozitívnym výsledkom je rozhodnutie ďalšej mimovládnej organizácie zvážiť účasť na mobilizácii podpisov pre iniciatívu Tax the Rich.


Toto podujatie je financované z prostriedkov Európskeho parlamentu. Nereprezentuje názory Európskeho parlamentu.